Ezek a paraziták igen komoly betegségeket okozhatnak négylábú kedvenceinknek, úgyhogy igyekezzünk megelőzni a megfertőződést, mert egy-egy erdei, vagy füves területen tett séta alkalmával, vagy akár a kertben is előfordulhatnak kullancsok, amik a csípésük következtében a nyálukkal különböző vírusokat, baktériumokat és egy, vagy többsejtű kórokozókat juttathatnak a kutyus vérébe. Kutatók azt mutatták ki, hogy minden tízedik kullancs terjeszt valamilyen baktériumos fertőzést, és minden ezredik valamilyen vírust, amikről alább olvashatsz többet.
A Lyme-kór
A Lyme- kór egy olyan mikroorganizmus, amely minden tízedik kullancsban benne lehet. A kullancs csípése közben a nyál által kerül a kutya szervezetébe ez a kórokozó, aminek következtében egy hosszú hónapokig elhúzódó betegség alakulhat ki, mely akár időről-időre kiújulhat.
A csípés környékén piros kör alakú pír keletkezik a bőrön, melyet a kutya szőrzete miatt lehet, hogy észre sem veszünk.
A Lyme-kórral fertőzött kutyuson a tünetek akár hosszú időn keresztül észrevétlenek maradhatnak, ezért is ajánlott a védőoltás évenkénti ismétlése a megelőzéshez!
Tünetei: magas testhőmérséklet, étvágytalanság, bágyadtság, ízületi fájdalom és gyulladás, nyirokcsomó duzzanat, és idegrendszeri problémák
Kezelése: legtöbbször hosszú gyógyszeres kúrával kezelhető, viszont az is előfordul, hogy maradandó ideg és mozgásrendszeri betegségek alakulnak ki utána, vagy legrosszabb esetben az állat elpusztulásához is vezethet.
Magát a fertőzöttséget csak laboratóriumi vérvizsgálattal lehetséges pontosan kimutatni.
Kutyáról emberre nem tud átterjedni a Lyme-kór, ugyanis ezt a betegséget csak a kullancsok terjesztik, de kullancscsípés által az emberre is veszélyes!
Védekezés: megelőzéssel, védő oltással!
Babesia
Ez az egysejtű élősködő emberre nem veszélyes, viszont a kutyákban akár halálos kimenetelű betegséget okozhat. Kullancseltávolítás után még két hétig figyeljük kis kedvencünket, mert a betegség tüneteinek lappangási ideje 10-20 nap is lehet. Ez ellen a védőoltás sajnos nem véd, ezért más riasztó készítményekhez kell folyamodni.
Tünetei: magas testhőmérséklet (40 °C), levertség, étvágytalanság, hányás, besárgul szemfehérje, sötét vizelet
Ha ezeket a tüneteket észleljük, akkor rögtön vigyük állatorvoshoz az állatot.
Kezelés: előrehaladott állapotban infúziós terápia, és pár napos késlekedés után elhúzódó gyógyulás, idült betegség, és végső soron elhullás is bekövetkezhet.
Védekezés: megelőzéssel, különböző kullancs riasztó (repellenes) külsőleg alkalmazható szerek, vagy ehető gyógyszerek használatával!
Agyvelő, és agyhártyagyulladás
Ez a fajta vírusos megbetegedés főleg emberekre jelent veszedelmet, és a kutyusokban általában tünetmentes marad.
Ritkán előforduló tünetei: görcsök, mozgási nehézség, bénulás, viselkedési zavarok, idegrendzsrei károsodás
Védekezés: megelőzéssel, különböző kullancs riasztó (repellenes) külsőleg alkalmazható szerek, vagy ehető gyógyszerek használatával!
Vérzéses kullancsláz
Ez az Ehrlichia canis nevű kórokozó a szervezetben a vörös vérsejteket támadja meg, és már sajnos Európában is elterjed.
Tünetei: akár több hét elteltével is jelentkezhetnek, bágyadtság, légszomj, étvágy vesztés, hányás, orrvérzés. A betgség a nyirokcsomók és a lép megnagyobbodásával, majd vaksággal is járhat kezelés nélkül hagyjuk kedvencünket.
Védekezés: megelőzéssel, különböző kullancs riasztó (repellenes) külsőleg alkalmazható szerek, vagy ehető gyógyszerek használatával!
A megelőzés, és a kullancs minél előbbi eltávolítása minden esetben nagyon fontos!
Eltávolítás: a kullancsok által terjesztett kórokozók magából a parazitából, melyek akár 1 cm-esre is megnőhetnek minél előbbi eltávolítással elkerülhető, hogy átjussanak kis kedvencünkbe.
Ne higgyük, hogy az olaj, és zsír általi bekenés elősegíti az eltávolítást, sőt a kórokozók átjutását fel is gyorsíthatjuk vele, ezért használjunk inkább kiszedő kanalat, kullancs csipeszt, vagy végső soron a körmünket, hogy egy határozott mozdulattal minél közelebbi ponton a befúródás helyéhez (a parazita nyaki részét befogva) kicsavarjuk a kullancsot az állatból.
Kedvenc előfordulási helyeiről itt olvashatsz:
http://ebmester.hu/kutyas-cikkek/kullancs-kutyaban
Természeetes kullancs riasztók:
http://ebmester.hu/kutyas-cikkek/termeszetes-kullancs-elleni-vedekezesi-modok