Mit ehet a kutya?

Milyen gyümölcsöket és zöldségeket ehet a kutya?
A kutyák számára is rengeteg előnnyel járhat, ha szeretik a gyümölcsöket, és zöldségeket, de van néhány kivétel, amit mi emberek megehetünk, viszont kis kedvenceink számára akár mérgező is lehet.
Ebből a cikkből megtudhatod, hogy mit javasolt és mit nem eteteni a friss gyümölcsök, és zöldségek közül a kutyusoddal.
Kezdésnek néhány jó tanács:
- ha eddig nem etettél kutyáddal gyümölcsöt, és zöldséget, akkor csak apró falatokkal kezdd el
- pürésítve is adagolhatod kedvencednek a gyülölcsöket, és zöldségeket a megszokott ételébe keverve, ha egészben nem szereti megenni
- cukorbeteg ebnek nem tesz jót a sok gyümölcs magas cukortartalma miatt, ezért kérd ki az állatorvosod tanácsát
- mosd meg alaposan mielőtt kutyusodnak adnád a zöldséget, és gyümölcsöket
- héjas gyümölcsöket hámozd meg
- a magok cianidot tartalmaznak, mely mérgező kis kedvenced számára, ezért azokat mindig távolítsd el
- túl sok gyümölcs, és zöldség hasmenést okozhat, így inkább csak kis mennyiségben add kedvencednek jutalomfalatként, vagy étrend kiegészítőként.
Lássuk a gyümölcsök, és zöldségek listáját:
Alma: kiváló A, és C vitamin forrás, csak mielőtt kutyusodnak adnád, hámozd meg, és távolítsd el a magházat, majd aprítsd fel kis darabokra. Alacsony fehérje, és zsírtartalma miatt idősebb kutyáknak is ajánlott. Nyáron fagyasztva is adhatod hűsítőként.
Ananász: az ananász remek vitamin, és ásványi anyag forrás lehet a kutyus számára, miután tüskés héját eltávolítottuk, és feldaraboltuk. Bromelain enzim is van benne, amely segíti a fehérjék felszívódását az ebek szervezetében.
Avokádó: NEM szabad a kis kedvenceknek avokádót adni, mert toxinokat tartalmaz, melyektől a kutyusnak hasmenése lesz, hányni fog, és magas zsírtartalma miatt hasnyálmirigy gyulladást is okozhat, mely végzetes is lehet számára.
Áfonya: az áfonya magas antioxidáns tartalma miatt nagyszerű étel kedvenced számára. Az antioxidánsok segítenek a szabad gyökök elleni harcban, melyek károsítják a sejteket, és daganatok kialakulásához, valamint a korai öregedéshez vezetnek.
Banán: kis mennyiségen szabad a kutyáknak enni, de nagyobb mennyiségben már nem ajánlott a túlzott cukorbevitel miatt. Magas kálium, rost és réz tarlommal rendelkezik.
Brokkoli: a magas rost és alacsony zsírtartalmú brokkoli a kutyák számára is ehető, de szára nyelőcső elzáródást okozhat, és néhány eb gyomra nem bírkózik meg a brokkoli virágokkal sem, mivel azok izotocianátokat tartalmaznak, melyek irritációt okozhatnak.
Burgonya: burgonyát NE etess kis kedvenceddel, mert nagy mennyiségben mérgező lehet, legfőképp, ha héjastul fogysztotta el azt, de kis mennyiségben is gyomorpanaszok alakulhatnak ki.Kivétel az édes burgonya, azt adhatod a kutyusodnak is.
Cseresznye és meggy: NEM szabad a kutyusnak adni, mert cianidot tartalmaz, mely megzavarja a sejt oxigén ellátását. Ha cseresznyét, vagy meggyet evett kedvencünk, akkor figyeljük, hogy tág-e a pupillája, ami a cianid mérgezés jele.
Eper: epret is nyugodtan adhatsz kis kedvencednek. A benne taláható vitaminok és tápanyagok mellett omega-3 zsírsavat is tartalmaz, ami segít a bőr, és szőrzet egészségének megőrzésében. A benne található enzimek fogfehérítő hatással bírnak, de magas cukor tartalmú, ezért ebből is mérsékelten fogyasszon kutyusod.
Gomba: a vadon termő gombákat NE adjunk kedvenceinknek, mert mérgezőek lehetnek az ebek számára, és halálhoz is vezethetnek. Sajnos szag alapján nem tudják felismerni a mérgező gombákat, ezért figyeljünk, mert véletlenül is elfogyaszthatják séta közben azokat. A boltban kapható gombák nem mérgezőek, de a kutyák szervezetének nincs szüksége a gombára.
Görögdinnye: a dinnye is kiváló az ebeknek, hiszen C-vitamin, magnézium, és kálium tartalma mellett rengeteg vizet is tartalmaz, melyet nyáron lehűtve a kutyák is szívesen fógyasztanak. Héját és magjait mindenképp távolítsuk el a gyümölcsről és ebből se adjunk túl sokat egyszerre.
Hagyma: hagymaféléket NE egyenek a kutyusok, mert azok hányást, hasmenést, hasi fájdalmat, és a vörös vérsejtek megszakadását okozzák, ami anémiához, vérszegénységhez vezet. Különösen a japán kutyafajták szenvednek ettől a zöldéségféléktől, mint az Akita, és a Shiba Inu, de minden kutyus érzékeny rá.
Karfiol: a karfiol nem mérgező a kutyusok számára, de felfújódást okozhat, ezért ne adj kedvencednek pár rózsánál többet belőle. Fűszer és vajmentesen főzve készítsd el számára.
Kelbimbó: a kelbimbó nagyszerű antioxidáns forrás az emberek és kutyák számra is. Vigyázzunk azonban arra, hogy nagy mennyiségben felfújódhat tőle kis kedvencünk.
Kivi: a kivi kiváló C vitamin forrás lehet kutyusod számára, mert ebeknek is ajánlott, de először csak egy-egy falatot adj belőle kedvencednek, és figyeld a reakcióit. Ha szereti, akkor készíthetsz belőle fagyasztott jutalomfalatokat is, de sose add oda neki egészben a kivit, csak pucolva, és aprítva.
Körte: a körte magházától eltávolítva és harapás méretűekre szeletelve kiválóan alkalmas ebek számára is. Magas rost, réz, C, és K vitamin tartalommal rendelkezik, és 50%-kal csökkenti a stroke kialakulását
Kukorica: a vitaminokban, és ásványi anayagokban gazdag kukorica ehető kutyusok számára, csak a törzs részét ne add oda neki, nehogy abból egy nagyobb darab megakadjon a torkán, vagy a beleiben, ahol komoly problémákat okozhat.
Mangó: a mangó ehető a kutyusok számára is, de ne feledd eltávolítani a kemény magját, mely cianidot tartalmaz. A gyümölcs húsa A, B6, C és E vitaminokat, valamint béta-karotint és alfa-karotint tartalmaz.
Málna: a málna tápanyagokban és antioxidánsokban gazdag, a kutyusok számára is adható gyümölcs. Idős ebek számára kifejezetten ajánlott, mert gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, és jótékony hatással van az izületek fájdalmára, viszont csak keveset adjunk belőle, ami: 4-6 kisebb, vagy 8-10 szem nagyobb testű kutyáknak.
Narancs: jó táplálék kiegészítő lehet a kutyusod számára, mert rostban, vitaminokban gazdag gyümölcs, még az állatorvosok is ajánlják a narancs adását, de héjától és magjaitól mindenképp szabadítsd meg mielőtt kis kedvencednek adnád.
Őszibarack: ami nem konzerv, hanem a friss őszibarack, az ehető kutyusok számára. Nagyszerű rost és A vitamin forrás, mely segíthet fertőzések leküzdésében. A magot viszont el kell távolítani, amely cianidot tartalmaz, és lenyelve el is akadhat a gyomorban.
Paradicsom: NEM a legmegfelelőbb táplálék kedvencednek, de egy kis adagba nem fog belehalni. A paradicsom tomatin nevű vegyületet termel, mely hasmenést és gyomor gondokat okozhat, nagy mennyiségben mérgező lehet.
Sárgabarack: A sárgabarack, az őszihez hasonlóan adható az ebeknek, csak a madját távolítsuk el előre, mert azt lenyelve meg is akadhat a bélrendszerben, vagy a torokban, és súlyos problémát is okozhat. Ráadásul magja szintén tartalmaz mérgező hatású cianidot.
Sárgadinnye: sárgadinnye bátran adaható a kutyusnak, nyáron lefagyasztott darabjaiból igen jó frissítő készíthető. Alacsony kalóriatartalommal, sok víz és vitamin tartalommal és rosttal támogatja kedvence emésztését. Cukortartalma miatt azonban túlsúlyos, és cukorbeteg ebeknek nem ajánlott.
Sárgarépa: a sárgarépa kiválóan alkalmas a kutyusoknak, mivel alacsony kalóriatartalmú, rostban , és A vitamin termelő béta-karotinban gazdag. Az A vitamin a látást támogató vitamin, mely fontos ember és kutyája számára is.
Spárga: nem mérgező, viszont túl kemény, és rágós nyersen, így szinte ehetetlen a kutyák számára. Ha hányást, hasmenést tapasztalsz, akkor legközelebb próbáld meg kifőzni mielőtt odaadnád kutyusodnak, vagy inkább próbálkozz más zöldséggel.
Spenót: kis mennyiségben ártalmatlan kutyád számára, és valószínűleg nem tudna annyit enni belőle, amennyi komoly gondokat okozhatna, de vannak sokkal kedvezőbb hatású zöldségek is neki. A spenót ugyanis oxálsavat tartalmaz, mely megakadályozza a kálium flszívódását a szervezetben, és ez vesekárosodáshoz vezethetne nagy mennyiségben.
Szárzeller: ez a fajta zeller adható az ebeknek. Rengeteg tápanyag és vitamin található benne, mint például az A, B, C vitamin, és ha ez nem lenne elég, akkor ismert az a jó tulajdonsága is, hogy a kutyusnak friss lehelletet ad.
Szeder: a szeder is megfelelő kutyusod számára. Hasonlóan az eperhez, ez a gyümölcs is tartalmaz omega-3 zsírsavat, mely jó hatással van kis kedvenced szőrére, és bőrére. Rosttartalma segíti az emésztést, és a benne található antioxidánsok késleltetik a sejtek öregedését.
Szőlő: NEM szabad kutyáknak adni sem mazsola sem szőlő formában, mert mérgező. Akut veseelégtelenséghez vezethet fogyasztása kedvencek számára, tehát határozottan hagyjuk ki az étrendjükből.
Tök: a tök jó rost, cink, kálium, vas, és A vitamin forrás. Gyakran alkalmazzák székrekedésre, hasmenésre, sőt túlsúlyos kutyák számára is kiváló táplálék, mivel zsírszegény. Napi 2-3 evőkanálnyi sütőtökpüré adása azonban elegendő egy kutyus számára.
Uborka: alacsony kalória tartalma miatt kiváló étrend kiegészítő lehet túlsúlyos kutyák számára. Energiaszint növelő tulajdonséga boldogtalannak tűnő kedvenceknek is segíthet. K, C, B1 vitamin, Kálium, réz, magnézium és biotin forrás.
Zöldbab: zöldbabot fogyasztahtnak kedvenceink is, apróra vágva, nyersen, vagy főzve. Alacsony kalóriatartalommal rendelkezik, és tele van értékes rosttal, fontos vitaminokkal, és ásványi anyagokkal.
Zöldborsó: zöldborsót fogyaszthatnak kutyák is, csak nem a nátrium tartalmú konzerv zöldborsót, hanem vagy nyers, mirelit, vagy felolvasztott változatát. Fehérjében és rostban gazdag, jó vitamin és ásványi anyag forrás a kedvencek számára is.
További írások a kutyák etetésésről:
http://ebmester.hu/kutyak-etetese/mit-es-mennyit-egyen-kutya
http://ebmester.hu/kutyak-etetese/husito-gyumolcsos-jutalomfalatok-kutyaknak